| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 55 V |
| Length | 15.87 mm |
| Width | 4.82 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 8 mΩ |
| Height | 20.82 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 75 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 285 W |
| Power Dissipation | 285 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3.2 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 75 A |
| Rds On Max | 8 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Turn-Off Delay Time | 46 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 57 ns |
| Rise Time | 125 ns |
| Gate Charge | 210 nC |
| Drain to Source Resistance | 8 mΩ |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$3.58474
Ext.Price$3.58474
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.58474 | $3.58474 |
| 10 | $3.50362 | $35.03620 |
| 25 | $3.47902 | $86.97550 |
| 50 | $3.45460 | $172.73000 |
| 100 | $3.43031 | $343.03100 |
